آموزش سرمایه گذاری در بورس-قسمت اول

بورس اوراق بهادار به عنوان يك بازار متشكل، خود انتظام و رسمي، مهمترين متولي جذب و سامان دادن صحيح منابع مالي مورد نياز فعاليت هاي مولد اقتصادي است .
با جمع آوري نقدينگي جامعه و فراهم آوردن زمينه خريد و فروش سهام شركت ها، ضمن به حركت در آوردن چرخ هاي صنعت باعث تخصيص مناسب سرمايه و رشد و توسعه اقتصادي كشور مي شود.
در دنياي امروز به ندرت جرايد مالي و اقتصادي روزي را بدون انتشار خبري در رابطه با موضوعاتي نظير خصوصي سازي و عرضه اوليه سهام، سهام عدالت، انتشار اوراق مشاركت و اخبار بازار سرمايه پشت سر مي گذارند. بدين ترتيب جايگاه آموزش و فرهنگ سازي مرتبط با بازار سرمايه در سطح عموم مردم آشكار مي شود.
در این مقاله به مفهوم آموزش سرمایه گذاری در بورس خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

تاریخچه تشکیل بورس

حدود 500 سال پيش،در یکی از شهرهاي بلژیک، گروهی از افراد در مقابل منزل فردي به نام واندر بورس گرد هم آمدند و اوراق بهادار داد و ستد کردند.
از آن هنگام هر مكاني كه در آن اوراق بهادار معامله می شد، بورس نام گرفت.

اولين بورس دنيا در شهر آنورس بلژیک ايجاد شد. در حال حاضر در اغلب كشورهاي دنيا تشيكلات بورس وجود دارد و فدراسيون بورس هاي جهان به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده بین المللي نسبت به همكاري و تشریک مساعي بين بورس ها، حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام و توسعه بازار سرمايه فعاليت مي نمايد.

سابقه تشکیل بورس در ایران

ایده اصلي تشکیل بورس در ايران به سال 1315 بر مي گردد. در اين سال یک کارشناس هلندي و یک كارشناس بلژيکي به منظور بررسي و اقدام در مورد تهيه و تنظيم مقررات ناظر بر فعاليت بورس اوراق بهادار به ايران آمدند، اما مطالعات آنها با آغاز جنگ جهاني دوم متوقف گرديد.

پس از كودتاي 28 مرداد 1332 ، مجددا در سال 1333 مأموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن، بانك مركزي و وزارت بازرگاني وقت محول گرديد. اين گروه پس از 12 سال تحقيق و بررسي در سال 1345 قانون و مقررات تشيكل بورس اوراق بهادار تهران را تهيه و لايحه مربوط را تقدیم مجلس شوراي ملي نمود. اين لايحه در ارديبهشت 1345 تصويب شد و بورس تهران عملا در سال 1346 با ورود سهام بانك صنعت و معدن و شركت نفت پارس فعاليت خود را آغاز نمود.

بخش اول : مزایای ورود به بورس

بورس مکان و شرایطی را به وجود می آورد تا سرمایه گذاران و شرکتها بتوانند در کنار یکدیگر فعالیت کرده و اهداف خود را برآورده سازند. بنابراین بازار بورس برای سرمایه گذاران و شرکتها مزایای منحصر به فردی فراهم می کند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

1 – مزایای سرمایه گذاران در بورس

بورس برای سرمایه گذاران مزایای زیادی همچون عدم نیاز به سرمایۀ کلان، قدرت نقد شوندگى بالا، بازده متناسب با ریسک، گسترش بازار بورس و وجود پتانسیل بالقوه را فراهم میکند.این مهم پس از طی مراحی آموزش سرمایه گذاری در بورس محقق خواهد شد.

آموزش سرمایه گذاری در بورس
1 – 1 – عدم نیاز به سرمايه کلان

سرمایه گذاران می توانند با توجه به سرمایه خود در بازار بورس فعالیت کنند و محدودیتی در میزان سرمای هگذاری در این بازار وجود ندارد. به عنوان مثال در بازار سرمايه شما به راحتي ميتوانيد با مبلغ پنج ميليون ريال بخشي از سهام یک شركت بزرگ و معتبر را خريداري نمایید.
اما اگر بازار بورسي وجود نمیداشت، به سختي مي توانستيد در شرايط عادي با اين مبلغ حركت اقتصادي خاصي را انجام دهيد.

1 – 2 – قدرت نقد شوندگى بالا

سرمایه گذاران با حضور در بازار سرمایه می توانند در هر زمان به بازار وارد و یا از آن خارج شوند. توسعه الكترونیکی بازار نیز، سرعت ورود و خروج به بازار را افزایش می دهد. چنين وضعيت مشابهی را به ندرت میتوان در ساير حوزه های سرمايه گذاري مشاهده کرد.

1 – 3 – بازده متناسب با پذیرش ریسک

بازار سرمایه شرایطی را برای سرمایه گذاران فراهم آورده است تا آنها با توجه به میزان تحمل ریسک خود اقدام به سرمایه گذاری نمایند. در مدیریت سرمایه گذاری یک قاعده کلی وجود دارد که اصطلاحا رابطه ی بده – بستان میان ریسک و بازده می گویند.

هر چه سرمایه گذار ریسک بیشتری را تحمل نماید، بازده بالاتری نسبت به سرمایه گذار با تحمل ریسک پایین تر کسب خواهد کرد. از این رو، هر سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان تحمل ریسک خود، بازده مورد نظر خود را طلب کند.

1 – 4 – گسترش بورس

در چند سال اخیر بورس ايران رشد فزاینده ای داشته است و با توجه به ارائه ابزارهای مالی جدید در چند سال اخیر، انتظار افزایش رشد این بازار تا رسیدن به ظرفیت نهایی کماکان وجود دارد.
علي رغم عدم تنوع بورس ايران، منابع كسب سود در اين بازار متنوع است، به نحوي كه یک سهم خريداري شده مي تواند براي دارنده آن، به روش های گوناگونی همچون افزايش سرمايه، تفات قيمت خريد با قيمت روز و سود نقدي هر سهم، سودآور باشد.

1 – 5 – وجود پتانسیل بالقوه

علي رغم رشد اين بازار در چند سال اخیر همچنان ظرفيت هاي رشد بالقوه ای وجود دارد و همچنین سياست هاي خصوصي سازي دولت به تقویت این بازارها کمک می کند.

2 – مزاياي ورود به بورس براي شرکت ها

در اين بين سؤالي که مطرح مي شود اين است كه، چرا شرکت ها براي حضور در اين بازار از خود علاقه نشان مي دهند و اساسا مزاياي حضور شرکت ها در بورس چيست؟
در پاسخ به اين پرسش سعي نموديم به اختصار پاره اي از عوامل با اهميت را بيان نماییم كه از آن جمله مي توان به معافيتهاي مالياتي، تسهیل در افزایش سرمایه و تأمین مالی از طریق اوراق بدهی (اوراق مشارکت، اوراق صکوک و غیره) اشاره كرد.

2 – 1 – معافيت هاي مالياتي

معادل 10 درصد از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالای پذیرفته شده و به فروش می رسد و 10 درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی و خارجی پذیرفته می شود و 5 درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی و خارجی پذیرفته می شود، از سال پذیرش تا زمانی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها یا بازارها حذف نشداند، با تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود.
در صورتی که این شرکت ها در پایان دوره مالی به تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشند، معادل دو برابر معافیت های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می شوند.

تمام درآمدهای صندوق سرمایه گذاری، تمام درآمد های حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال آن ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند.

در صورتی که هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران که سهامدار شرکت پذیرفته شده در بورس یا بازار خارج از بورس است، سهام یا حق تقدم خود در بورس ها یا بازارهای خارجی را بفروشد، هیچ گونه مالیاتی در ایران پرداخت نخواهد کرد.

2 – 2 – تسهیل در افزایش سرمایه

در بورس به جهت تمركز سرمايه كه با هدف مشاركت در حقوق شرکت های مورد پذيرش صورت گرفته و یک بازار هدفمند را تشيكل داده است، امكان افزايش سرمايه در این بازار بسيار ساده تر از حالتي است كه شرکت ها در خارج از بورس به اين امر اقدام می ورزند، چرا كه مجبور خواهند بود تا براي افزايش سرمايه اقدام به جذب شرکای جدید نمایند. این امر با چانه زنی و افزایش هزینه ها همراه خواهد بود.

2 – 3 – تأمین مالی از طریق اوراق بدهی (اوراق مشارکت و دیگر اوراق بهادار با درآمد ثابت)

بر اساس قانون تجارت به شرکت های سهامي عام اجازه داده شده است تا نسبت به انتشار اوراق مشارکت اقدام نمایند، از این رو، حضور در یک بازار متمركز اين امر را به نحو چشمگيري تسهيل خواهد نمود. در بورس اوراق بهادار تهران شرکت ها می توانند با استفاده از اوراق مشارکت و اوراق بهادار با درآمد ثابت تأمین مالی کنند.
اخیرا شرکت ها می توانند از طریق انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت، نظیر صکوک اجاره و صکوک مرابحه اقدام به تأمین مالی نمایند.

(پایان بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...